Praca w Anglii bez znajomości języka

Bardzo dużo osób myśli o wyjeździe do UK, jednak podczas całego okresu nauczania traf chciał, że albo uczyliśmy się języka rosyjskiego, albo języka niemieckiego, może nawet i języka angielskiego. Z językiem jest jednak tak, że należy go ćwiczyć – inaczej zwyczajnie zapominamy. Co zrobić w przypadku, kiedy chcemy wyjechać za granicę do pracy, a z językiem u nas słabo. Czy znajdziemy pracę za granicą, nie rozmawiając po angielsku ? Czy jest sens jechać do anglii bez znajomości języka ? Bardzo dużo pytań. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie, aby rozwiać wiele wątpliwości.

Praca w Anglii bez znajomości języka

Przyjeżdżając do UK, byłem przekonany, że wszyscy którzy tutaj siedzą po kilka lat – potrafią doskonale posługiwać się językiem angielskim. Nic bardziej mylnego, z miesiąca na miesiąc poznawałem coraz więcej ludzi utwierdzając się w przekonaniu, że mało który polak, potrafi język angielski. Byłem zdziwiony, jak to – przecież Ci ludzie siedzą tu kilka lat, ja siedziałem zaledwie kilka miesięcy, a mój poziom językowy, który nie był zbyt dobry znacznie przewyższał kolegów po fachu, którzy w UK zdążyli się już zestarzeć. Tak więc na pytanie czy da się w UK znaleźć pracę bez znajomości języka – odpowiem TAK, wręcz uważam, że większość osób tutaj pracujących właśnie w ten sposób zdobyła swoją pierwszą, a czasami nawet i dziesiątą pracę. Sam wielokrotnie pracowałem z takimi ludźmi, którzy rozumieli jedynie kilka słów, tych najczęściej używanych w pracy. Krótko mówiąc – po jednym dniu pracy w danym miejscu, wiadomo jest o co komuś chodzi, poznajemy kilka słów – i w ten sposób można ciągnąć przez lata. Tutaj na wszystko potrzebne jest szkolenie. 3 stopniowa drabina – bez szkolenia, nie wolno jej obsługiwać, a podczas takiego szkolenia – łapiemy również i język. Na ogół osoby szkolące, robią to powoli i powtarzają miliony razy. Śmiejąc się – nawet ściana by zrozumiała słuchając tego w kółko.

Czy jest sens jechać do Anglii bez znajomości języka ?

Jest sens. My jako Polacy patrzymy trochę inaczej na świat. Gdyby ktoś przyjechał do naszego kraju i próbował w nim żyć raczej oczekiwalibyśmy tego by nauczył się naszego języka. W UK jest trochę inaczej. Tu ludzie wiedzą o tej barierze językowej, więc pomagają ile mogą, abyśmy czuli się komfortowo. Kiedy widzą, że nie rozumiemy – mówią wolniej, wyraźniej. Jak dla mnie – adaptacja w UK, przebiegła naprawdę nieźle, jedynie przykre jest to, że nie dzięki polakom – którym powinno bardziej zależeć. Dzięki Anglikom. Zarówno ja, jak i wielu znajomych zauważyliśmy, że nawet nie znając języka, przyjeżdżając tu, starając się normalnie żyć – nauczymy się go dużo szybciej niż siedząc w Polsce ze słownikiem w rękach. Nie bójcie się świata – wyjazd za granicę to proces całkowicie odwracalny. Nie wyjdzie, nie spodoba się, zawsze można wrócić.

Jak to jest z tym językiem ?

Więc jechać czy nie jechać ? Wybór – oczywiście należy do was. Anglia na pewno jest świetnym miejscem, w którym można tego języka się nauczyć. Najzabawniejsze jest jednak – że i to zależy tylko od nas. Należy pamiętać, iż żyje tu wielu rodaków, którzy mimo długiego pobytu – 10-15 lat, nadal potrafią wypowiedzieć jedynie podstawowe zwroty po angielsku. Jak więc żyją ? – To bardzo proste – w UK mamy naprawdę nieźle rozwiniętą sieć polskich usług – od polskich sklepów, przez polskie piekarnie, lekarzy, mechaników, instruktorów jazdy, budowlańców itd. Nie musimy używać języka angielskiego by tutaj żyć, po polsku – załatwimy wszystko. A to druga nasza zaleta, że w ojczystym języku, często załatwimy więcej, szybciej i nawet taniej – o czym przekonali się również i Anglicy, niejednokrotnie zlecając zadania – właśnie dla Polaków. Wyjeżdżając za granicę, pamiętajcie również – że w UK nie tak liczy się to w jaki sposób się porozumiewamy, a to co możemy zaoferować, czy to firmie dla której pracujemy, czy klientom kiedy prowadzimy własną działalność.


Leave your comment